Technologia
Pierwsze wzmianki o stosowaniu emalii pochodzą z II w p.n.e. z Egiptu, a więc jest ona jedną z najstarszych metod zdobniczych znaną również w Starożytnych Chinach, Bizancjum i Persji. Początkowo wykorzystywane technologie były pilnie strzeżone i dopiero w XVIII wieku rozwinął się przemysł emalierski.
Ze względu na swoją wyjątkową trwałość i wysoką estetykę, możliwą do osiągnięcia dzięki zastosowaniu szklistej powłoki, wykonywane przy jej użyciu szyldy są umieszczane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wszystkie tworzone są ręcznie, począwszy od wycięcia formy z blachy, poprzez nadanie jej odpowiedniego kształtu, aż po wypełnienie znaków czy zdobień. Dzięki technice wykonania każdy z nich jest niepowtarzalny i ma indywidualny charakter.
Jak wygląda proces wytwarzania szyldów emaliowanych?
W dużym uproszczeniu proces tworzenia szyldów emaliowanych wygląda następująco:
- wycinanie odpowiedniej formy w kawałku metalu z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii,
- nadawanie jej odpowiedniego, wypukłego kształtu, gdyż odpowiednie wycięcie i nadanie kształtu są gwarancją wysokiej jakości,
- stopniowe, precyzyjne nanoszenie kolejnych warstw emalii i wypalanie ich w piecu emalierniczym,
- ręczne wykonanie znaków i napisów,
- usuwanie niepotrzebnych naddatków emalii,
- wypalanie tablicy w temperaturze ok. 800 900°C.
Zarówno wymiary, kolor oraz kształt, jak i również to, co zostanie umieszczone na szyldzie, uzależnione jest od indywidualnych oczekiwań zamawiającego i możliwości technologicznych.